işletmemiz 1979 yılında Ordu merkeze 7 km uzaklıkta Kayabaşı Köyünde kereste biçki ve doğrama atölyesi olarak babam Ahmet AKYÜREK tarafından kurulmuştur. 1986 yılında talep üzerine mobilya işleri, mutfak, yer döşemeleri işleri ilave edilmiştir.

1992 yılından itibaren ordu tipi Arıkovanı, Arı çıtası, Karakovan (kasnak) ve Takoz çerçeve imalatına geçilmiştir. Bu aşamadan itibaren arı kovanı, ahşap arı malzemeleri ve diğer kereste ürünlerinin üretimine yönelerek yılda 15.000 takım arı kovanı ile 400.000 takım arı çerçevesi, 1000 m2 diğer kereste ürünleri üretimi seviyesine çıkmayı başardık.

İşletmemiz Orman Genel Müdürlüğü tarafından planlı olarak Karadeniz yaylalarından kesilen ve Orman Genel Müdürlüğü İşletmeleri vasıtasıyla satışa sunulan Ladin, Köknar, Gürgen ve Akasya ağaçlarını işleyerek sektöre hizmet vermektedir. Günümüz itibari ile ithal ağaç kullanımımız bulunmamaktadır. Sektörün ihtiyaçlarına göre ilerleyen dönemlerde ürün gruplarına ithal ağaç dahil etmeyi planlamaktayız.

2016 yılı itibarı ile yeni çalışma hedefleri belirledik. Öncelikle Türkiye’deki arı kovanı açığını kapatabilmek için kapasitemizi artırma çalışmaları içerisindeyiz. Yeni ve modern makinelerle seri ve daha kaliteli üretimi amaçlamaktayız. Ayrıca ısıl işlem ve zıvanalı kovan yapımı ile önümüzdeki dönemlerde Türk Arıcılık sektörünün hizmetine daha fazla katkı sağlayacağız.

Ayrıca günümüz Türkiye’sinde inşaat sektörünün kereste ihtiyaç açığını karşılamak adına inşaatlık kereste ve diğer ahşap ürün imalatımızla sektörde yerimizi almaya devam edeceğiz.

Başarılarımızın mimarı olan değerli müşterilerimize kaliteli, uzun ömürlü, dayanıklı ve ekonomik ürünler sunmayı kendimize bir borç biliyoruz.

 

Özgür Kovan – Akyürek Kereste